تغذیهقهوه

دانستنی هایی درباره کافئین

کافئین پرمصرف ترین داروی روانگردان قانونی در جهان است. کافئین یک محرک شیمیایی طبیعی است که در مواد غذایی مانند شکلات و در نوشیدنی های کافئین دار مانند نوشابه ها، چای، قهوه و نوشیدنی های انرژی زا یافت می شود . کافئین بیشتر به صورت خوراکی برای بهبود هوشیاری ذهنی و کاهش خستگی مصرف می شود. همچنین می توان آن را در داروهای بدون نسخه و نسخه ای برای درمان خواب آلودگی یافت و همراه با مسکن ها برای درمان میگرن استفاده می شود.

برای بزرگسالان سالم، مصرف بیش از ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز، حدود چهار تا پنج فنجان قهوه توصیه می شود. نوشیدن این مقدار با عوارض جانبی خطرناک و منفی همراه نیست.

کافئین با بدن شما چه می کند؟

caffeine به سرعت در بدن جذب می شود و از غشای سلولی به سیستم عصبی مرکزی عبور می کند. جذب آدنوزین، انتقال دهنده عصبی مسئول آرامش مغز و تنظیم خستگی را مسدود می کند. همچنین سطح آدرنالین خون را افزایش می دهد و میزان دوپامین را در مغز شما افزایش می دهد. همه این اعمال باعث احساس هوشیاری در مغز انسان می شود.

سایر اثرات کافئین نیز می تواند مفید باشد. caffeine برای درمان آسم استفاده شده است. زیرا به عنوان یک برونش گشادکننده خفیف عمل می کند. به این معنی که ماهیچه های ریه را که راه های هوایی شما را سفت می کنند. شل می کند و اجازه می دهد هوای بیشتری وارد شود. مطالعات نشان می دهد که مصرف کنندگان قهوه معمولی ممکن است در مقابل خطر ابتلا به آلزایمر، زوال عقل و بیماری کبد ایمن باشند، کافئین حتی با خطر کمتر خودکشی مرتبط است. مطالعه دیگری نشان داد که کافئین موجود در قهوه ممکن است از طریق تغییرات اپی ژنتیکی بر فعالیت ژن‌های ما تأثیر بگذارد .

معایب استفاده بیش از حد:

معایب استفاده بیش از حد

اگرچه caffeine به عنوان یک محرک طبیعی مفید است. اما مصرف بیش از حد آن اثرات منفی زیادی برای بدن دارد و بنابراین توصیه می شود آن را محدود کنید. دوز سمی به طور کلی بیش از ۱۰ گرم کافئین در روز در نظر گرفته می شود که ۲۵ برابر حداکثر مقدار توصیه شده روزانه است.

دوزهای بیش از حد کافئین می تواند باعث افزایش ضربان قلب شود. این روند می تواند برای افرادی که از قبل بیماری های قلبی مانند آریتمی دارند مضر است. همچنین می تواند باعث انواع مشکلات سلامتی طولانی مدت شود. مانند مشکلات باروری، فشار خون بالا و از آنجایی که کافئین مانع از دریافت کلسیم در استخوان ها می شود، خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد.

آیا کافئین یک دارو است؟

هرکسی که به طور منظم از نوشیدنی های کافئین دار استفاده می کند در صورت قطع ناگهانی کافئین ممکن است علائم ترک caffeine را تجربه کند. این یک شکل خفیف وابستگی به caffeine در نظر گرفته می‌شود. علائم شامل سردرد، خستگی، تحریک پذیری، حالت تهوع و درد عضلانی است. بنابراین توصیه می شود به جای قطع ناگهانی مصرف، به تدریج مصرف خود را کاهش دهید.

لطفا نظرات و انتقادات خود را در خصوص موضوع: فوق برای ما ارسال کنید!

می توانید با کلیک بر روی متن اینجا به سایر موضوعات ما در خصوص تغذیه، تندرستی، سلامتی و روانشناسی دسترسی داشته باشید.

منابع:

ترجمه شده از سایت: newscientist

دکمه بازگشت به بالا

در خبرنامه ما عضو شوید.

آخرین مطالب و آموزش ها رو سریعتر از بقیه در ایمیلتان دریافت کنید.