تغذیهتندرستی و سلامتیدرمان های خانگی

پروتئین سویا در مقابل پروتئین آب پنیر: مزایا و معایب + کدام بهتر است

نوشیدنی های پروتئینی خود را با جزئیات بشناسید تا بهترین ها را برای سلامتی خود انتخاب کنید.

مقدمه:

هر کسی که علاقه مند به تناسب اندام باشد، قطعاً با بحث پروتئین سویا در مقابل پروتئین آب پنیر مواجه خواهد شد. پروتئین های سویا و آب پنیر دو مکمل رایجی هستند که علاقه مندان به تناسب اندام معمولاً در طول سفر روی آنها تحقیق می کنند. اگرچه این دو در ترکیب غذایی مشابه هستند، اما از نظر عملکرد، قابلیت هضم و فواید متفاوت هستند.

چه چیزی آنها را از یکدیگر متفاوت می کند؟ کدام یک را برای سلامتی خود انتخاب کنید؟ اینها سوالات مهمی هستند که نیاز به پاسخ دارند. در این مقاله با تفاوت های عمده بین دو نوع پروتئین، مزایا و معایب آنها و اینکه کدام یک از این دو برای شما بهتر است آشنا خواهید شد. به خواندن ادامه دهید.

پروتئین سویا چیست؟

پروتئین سویا چیست

پروتئین سویا یک پروتئین گیاهی است که از دانه های سویا ساخته شده است و برای گیاهخواران یا کسانی که از لبنیات یا پروتئین حیوانی اجتناب می کنند مناسب است. دانه های سویا قبل از اینکه فیبر، کربوهیدرات و چربی آن حذف شود، به یک وعده غذایی خوب تبدیل می شود. سپس سازندگان پودر باقیمانده را آسیاب کرده و به آرد سویا، کنسانتره پروتئین سویا یا ایزوله پروتئین سویا تبدیل می‌کنند که حاوی تمام ۹ اسید آمینه ضروری است. ایزوله پروتئین سویا تصفیه شده ترین است، زیرا حاوی حدود ۸۸.۳ گرم پروتئین برای هر ۱۰۰ گرم است. افزایش مصرف پروتئین سویا ممکن است به کاهش سطح کلسترول تام، لیپوپروتئین با چگالی کم و تری گلیسیرید کمک کند. همچنین می‌تواند گرگرفتگی یائسگی را تسکین دهد، تراکم استخوان را حفظ و چاقی را کنترل کند.

پروتئین آب پنیر چیست؟

پروتئین آب پنیر چیست

پروتئین موجود در آب پنیر، که از شیر گاو استخراج می‌شود، نوعی پروتئین حیوانی است. این ماده به عنوان یک فراورده فرعی در روند تولید پنیر به وجود می‌آید؛ در زمانی که پنیر ساخته می‌شود، کازئین از شیر جدا شده و پروتئین آب پنیر به همراه مایع باقی‌مانده به دست می‌آید. این مایع سپس در فرآیندی تغلیظ و تبدیل به ایزوله پروتئین آب پنیر می‌شود که این محصول دارای بیش از ۵۸.۱ گرم پروتئین خالص در هر ۱۰۰ گرم وعده است. اگرچه حاوی مقادیر کمی کربوهیدرات، چربی و کلسترول است، مکمل پروتئین آب پنیر توانایی بهبود ترکیب بدنی را داراست و می‌تواند نقش مؤثری در افزایش حجم عضلانی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در افرادی که با مسئله چاقی مواجه هستند را ایفا کند.

اکثر مردم از هر دو این پروتئین ها برای کنترل چاقی و بهبود ترکیب بدن استفاده می کنند. با این حال، آنها یکسان نیستند. جدای از منابع آنها، تفاوت های دیگری نیز وجود دارد که این دو نوع را در نوع خود منحصر به فرد می کند.

تفاوت بین پروتئین سویا و آب پنیر

پروتئین سویا در مقابل پروتئین آب پنیر: طعم و بافت

تفاوت بین پروتئین سویا و آب پنیر

نوشیدنی‌های پروتئینی سویا نسبت به نوشیدنی‌های حاوی پروتئین آب پنیر، دانه‌دارتر و طعم آجیلی قوی‌تری دارند. نوشیدنی‌های پروتئین وی بافت خامه‌تری و نرم‌تر با طعم ملایم آجیلی دارند. با این حال، طعم و بافت نیز به مارک های مختلف و طعم هایی که استفاده می کنند بستگی دارد.

پروتئین سویا در مقابل پروتئین آب پنیر: ارزش های بیولوژیکی

ارزش های بیولوژیکی نشان می دهد که بدن چقدر از پروتئین مصرف شده از طریق رژیم غذایی به طور موثر استفاده می کند. وی با ۱۰۴ امتیاز از این نظر امتیاز بیشتری کسب می کند. در حالی که سویا امتیاز ۷۴ را کسب می کند. این امتیاز نشان می دهد که میزان پروتئین جذب شده از پروتئین آب پنیر بیشتر از پروتئین سویا است.

پروتئین سویا در مقابل پروتئین آب پنیر: استفاده از پروتئین خالص

استفاده از پروتئین خالص همچنین ارزش یا سودمندی پروتئین‌های خاص را در رژیم غذایی اندازه‌گیری می‌کند. این نسبت اسیدهای آمینه تبدیل شده به پروتئین به جرم آمینو اسیدهای عرضه‌شده است. در اینجا نیز، آب پنیر دارای امتیاز ۹۲ است در حالی که پروتئین سویا دارای امتیاز ۶۱ است.

پروتئین سویا در مقابل پروتئین آب پنیر: اسیدهای آمینه

سویا در مقابل پروتئین آب پنیر

پروتئین سویا و پروتئین آب پنیر پروتئین های کامل هستند که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری هستند. با این حال، آنها به طور مساوی توزیع نمی شوند. در حالی که پروتئین سویا سرشار از هیستیدین و فنیلامین است، پروتئین آب پنیر دارای بالاترین درصد لوسین، ایزولوسین، متیونین، ترئونین و لیزین است.

اسیدهای آمینه ضروریسویا (در هر ۱۰۰ گرم)آب پنیر (در هر ۱۰۰ گرم)
ترئونین

متیونین

فنیل آلانین

هیستیدین

لیزین

والین

ایزولوسین

لوسین

کل EAA

۲.۳

۰.۳

۳.۲

۱.۵

۳.۴

۲.۲

۱.۹

۵.۰

۱۹.۹

۵.۴

۱.۸

۲.۵

۱.۴

۷.۱

۳.۵

۳.۸

۸.۶

۳۴.۱

 

اسیدهای آمینه غیر ضروریسویا (در هر ۱۰۰ گرم)آب پنیر (در هر ۱۰۰ گرم)
سرین

گلیسین

اسید گلوتامیک

پرولین

سیستئین

آلانین

تیروزین

آرژنین

کل NEAA

۳.۴

۲.۷

۱۲.۴

۳.۳

۰.۲

۲.۸

۲.۲

۴.۸

۳۱.۹

۴.۰

۱.۵

۱۵.۵

۴.۸

۰.۸

۴.۲

۲.۴

۱.۷

۳۴.۹

در حالی که این اسیدهای آمینه به بهبود چندین پارامتر سلامتی کمک می کنند، اگر به درستی استفاده نشوند، ممکن است اثرات نامطلوبی نیز ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید.

مزایا و معایب پروتئین سویا و پروتئین آب پنیر:

پروتئین سویا:

طرفداران:

یک منبع پروتئین کامل و گیاهی است.

یک منبع خوب فیبر، آهن، کلسیم، روی، و ویتامین‌های B.

ایزوفلاون‌ها در محصولات سویا به گیرنده‌های استروژن متصل می‌شوند تا به کاهش سطح کلسترول کمک کنند.

مداخله غذایی پروتئین سویا باعث بهبود سطح گلوکز خون، مقاومت به انسولین و چاقی می شود.

جنستین در سویا ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.

فیتواستروژن به محافظت از زنان در برابر از دست دادن استخوان و بیماری قلبی کمک می کند.

موارد منفی:

مهارکننده های تریپسین موجود در سویا ممکن است هضم پروتئین را کاهش دهد.

لکتین ها و لیزینوآلانین تشکیل شده در طی فرآوری دانه های سویا ممکن است باعث واکنش های آلرژیک شوند.

ایزوفلاون‌ها و فیتواستروژن‌ها در محصولات سویا ممکن است منجر به کاهش غلظت اسپرم شوند.

پروتئین آب پنیر:

طرفداران:

یک منبع پروتئین کامل است.

خواص پری بیوتیک به بهبود اختلالات روده و کاهش خطر چاقی کمک می کند.

پروتئین بالا و محتوای کم کربوهیدرات آن ممکن است مزایای سلامتی برای افراد مبتلا به دیابت داشته باشد.

دارای غلظت بالاتری از اسیدهای آمینه ضروری است و می تواند به طور موثر هضم شود.

ترکیبات زیست فعال آن همچنین می تواند به به بهبود وزن بدن و توده چربی کل کمک کند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

موارد منفی:

گزینه ای برای گیاهخواران نیست.

محتوای لاکتوز بالای آن ممکن است در افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز عوارض جانبی ایجاد کند.

استفاده بیش از حد و مزمن ممکن است باعث آسیب کلیه و کبد شود.

دانستن مزایا و معایب هر دو پروتئین سویا و آب پنیر می تواند به شما کمک کند بهترین را برای سلامتی خود انتخاب کنید. برای اینکه بدانید چگونه این بحث را حل کنید، در ادامه همراه ما باشید.

کدام بهتر است: پروتئین وی یا سویا؟

کدام بهتر است پروتئین وی یا سویا

برای انتخاب یکی از این دو باید پارامترهای خاصی را در نظر بگیرید. اینها شامل کیفیت پروتئین، قابلیت هضم و مزایای سلامتی است.

یک متاآنالیز از ۱۰ کارآزمایی بالینی تصادفی شده با ۵۹۶ نفر، که ۳۵۶ شرکت کننده در مداخله و ۲۴۰ شرکت کننده در گروه کنترل بودند. افزایش قابل توجهی در توده بدون چربی بدن پس از مکمل پروتئین آب پنیر در مقایسه با عدم تغییر قابل توجهی در توده بدون چربی در مورد مکمل پروتئین سویا ثبت کرد.

کیفیت پروتئین: کمیت اسیدهای آمینه ضروری، مقادیر بیولوژیکی و مقادیر خالص استفاده از پروتئین مورد بحث به ما نشان می دهد که پروتئین آب پنیر پروتئین با کیفیت بهتری ارائه می دهد.

جذب و هضم: قابلیت هضم و جذب مواد مغذی و پروتئین از پروتئین آب پنیر بهتر از پروتئین سویا است.

کاهش وزن: در یک مطالعه، کسانی که پروتئین آب پنیر مصرف کردند، تفاوت بیشتری در وزن بدن و توده چربی در مقایسه با افرادی که پروتئین سویا دریافت کردند، نشان دادند.

با این حال، هر دو پروتئین سویا و آب پنیر نتایج یکسانی در برخی جنبه ها نشان می دهند. دو نوع پروتئین به بهبود ریکاوری عضلات، کاهش درد بعد از تمرین و بهبود قدرت عضلانی کمک می کنند.

اگرچه پروتئین آب پنیر از نظر کیفیت و قابلیت هضم بالاتر پروتئین برنده واضحی است، اما بهتر است نوع آن را بر اساس نیازهای بدن خود و تحت راهنمایی یک مربی بدنی یا متخصص پزشکی انتخاب کنید.

اما مهم نیست که کدام یک از دو نوع را انتخاب کنید، همیشه می توانید دستور العمل های خوشمزه درست کنید. در بخش بعدی بیشتر بدانید.

دستور پخت با پودر پروتئین:

پنکیک پروتئینی:

عناصر:

۱ قاشق پودر پروتئین

½ فنجان جو پودر شده

۲ عدد تخم مرغ

½ قاشق چایخوری بیکینگ پودر

۱ قاشق چایخوری عصاره وانیل

مقدار اندکی نمک

نحوه تهیه:

همه مواد را با هم مخلوط کنید تا خمیر به دست آید.

یک تابه نچسب را گرم کنید و مقداری خمیر را روی تابه بریزید.

پنکیک را از دو طرف بپزید تا قهوه ای طلایی شود.

پنکیک را بردارید و مقداری خمیر دیگر بریزید.

تکرار کنید تا خمیر تمام شود. گرم و با میوه یا عسل سرو کنید.

کاسه اسموتی پروتئینی

عناصر:

۱ قاشق پودر پروتئین

۱ عدد موز رسیده، پوست کنده و خرد شده

½ فنجان ماست یونانی

½ فنجان شیر

۱ فنجان توت مخلوط منجمد

۱ قاشق غذاخوری گرانولا

۱ قاشق چایخوری دانه مخلوط

یک مشت آجیل

نحوه تهیه

مواد را به غذاساز اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود.

به ظرف سرو بریزید و روی آن دانه ها و گرانولا مخلوط کنید.

سخن پایانی:

سخن پایانی

بحث پروتئین سویا در مقابل پروتئین آب پنیر ممکن است ادامه یابد. اگرچه آنها از دو منبع کاملاً متفاوت مشتق می شوند، اما هر دو پروتئین کامل با تمام اسیدهای آمینه ضروری هستند. این باعث می شود آنها به رژیم غذایی شما افزوده شوند. با این حال، از نظر کیفیت کلی، پروتئین آب پنیر اغلب برتر در نظر گرفته می شود. با این وجود، عوارض جانبی این دو پروتئین و واکنش های آلرژیک احتمالی نیز باید در نظر گرفته شود. به منظور تعیین اینکه کدام پروتئین را می توانید بر اساس وضعیت پزشکی خود مصرف کنید، قبل از انتخاب محصول برای خود با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.

جملات کلیدی:

پروتئین آب پنیر و پروتئین سویا به ترتیب پروتئین های حیوانی و گیاهی هستند.

در حالی که پروتئین آب پنیر از شیر به دست می آید، پروتئین سویا از دانه های سویا به دست می آید.

آنها هر دو حاوی تمام آمینو اسیدهای لازم هستند که فقط در کیفیت و کمیت متفاوت هستند.

پروتئین آب پنیر بهتر از پروتئین سویا به کاهش وزن کمک می کند، اگرچه هر دو به یک اندازه به ریکاوری و رشد عضلات کمک می کنند.

آلرژی خود را به سویا یا لاکتوز قبل از در نظر گرفتن پودرهای پروتئینی بررسی کنید و همچنین اگر می توانید منابع مصنوعی پروتئین را انتخاب کنید، با متخصص تغذیه خود مشورت کنید.

دکمه بازگشت به بالا

در خبرنامه ما عضو شوید.

آخرین مطالب و آموزش ها رو سریعتر از بقیه در ایمیلتان دریافت کنید.