تندرستی و سلامتی

چرا درمان افسردگی غیر ممکن می شود؟

هنگامی که افسردگی در برابر درمان مقاومت می کند!

وقتی درمان افسردگی موثر نیست ممکن است احساس ناامیدی کنید. اما تسلیم نشوید. در دو سوم افراد مبتلا به افسردگی، اولین داروهای ضد افسردگی مورد استفاده موثر واقع نمی شوند. با پزشک خود همکاری کنید تا بهترین روش های درمانی را پیدا کنید. افسردگی بسیار قابل درمان است و گزینه های زیادی در دسترس است. ممکن است دریابید که تغییر دارو، ترکیب داروها، مراجعه به متخصص یا صحبت با درمانگر به بهبودی شما کمک می کند و عود بیماری را کاهش می دهد.

گفتگوی درمانی برای تمرکز و بینش

صحبت با یک متخصص بهداشت روان می تواند به شما در تعیین اهداف، رفع مشکلات و تمرکز بر روی درمان دارویی افسردگی کمک کند. گفتگوی درمانی بخش مهمی از درمان بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی مزمن و مقاوم در برابر درمان (TRD) است. از پزشک خود بخواهید تا به شما در یافتن یک درمانگر کمک کند که بتوانید با او به طور موثر کار کنید. گفتاردرمانی شامل روان درمانی فردی و گروههای حمایتی است.

درمانی که می تواند به شما کمک کند

برخی از افراد ممکن است از انواع خاصی از درمان بهره مند شوند. درمان شناختی-رفتاری (CBT) سعی در شکستن الگوهای تفکر غیر موثر یا مخرب دارد که ممکن است به افسردگی کمک کند. درمان حل مسئله، نوعی CBT ، ممکن است به افراد مبتلا به افسردگی کمک کند تا با تجارب منفی یا استرس زای زندگی کنار بیایند. روان درمانی بین فردی مواردی مانند غم و اندوه را بررسی می کند، که ممکن است بر روابط بین افراد تأثیر بگذارد یا باعث افسردگی شود.

چگونه داروهای ضد افسردگی، افسردگی را درمان می کنند

داروهای ضد افسردگی

برای درک اینکه چگونه داروهای ضد افسردگی علائم افسردگی اساسی را کاهش می دهند، مهم است که بدانیم بخش هایی از مغز که بر خلق و خوی ما حاکم است چگونه کار می کنند. بسیاری از کارشناسان معتقدند تنظیم شیمی مغز نقش مهمی در درمان اختلال افسردگی اساسی (MDD) یا افسردگی بالینی دارد.

اکثر داروهای ضد افسردگی برای کمک به تنظیم خلق و خو و درمان افسردگی اساسی، شیمی مغز را مورد توجه قرار می دهند.  سلول‌های مغزی (نورون‌ها) با استفاده از مواد شیمیایی به نام انتقال‌دهنده‌های عصبی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند که آن‌ها را ساخته و در فضای بین سلول‌های مغز آزاد می‌کنند.  هنگامی که انتقال دهنده های عصبی آزاد می شوند، توسط آنزیم ها شکسته می شوند، دوباره به نورون ها مکیده می شوند (بازجذب)، یا با نورون دیگری بر روی یک مولکول گیرنده انتقال دهنده عصبی متصل می شوند.

هنگامی که انتقال دهنده عصبی به مولکول گیرنده متصل می شود، مجموعه ای بسیار پیچیده از تغییرات احتمالی را ایجاد می کند که در نهایت سلول مغز را به آتش الکتروشیمیایی سوق می دهد.  شلیک چندین سلول مغز در نواحی مختلف مغز بر آنچه ما به عنوان احساسات، افکار و رفتار تجربه می کنیم، از جمله احساس افسردگی، تأثیر می گذارد.

ده ها ماده شیمیایی وجود دارند که ممکن است به عنوان انتقال دهنده های عصبی در قسمت های مختلف مغز عمل کنند. با این حال، در رابطه با تغییر خلق و خو، داروهای ضد افسردگی عمدتاً بر چهار انتقال دهنده عصبی که در دو دسته اصلی می باشد تمرکز دارند: انتقال دهنده های عصبی بالا (تحریکی) و انتقال دهنده های عصبی پایین (غیر تحریکی).

سه انتقال دهنده عصبی تحریکی اولیه نوراپی نفرین (NE)، سروتونین (۵HT) و دوپامین (DO) و یک انتقال دهنده عصبی تحریک کننده اولیه – گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) – تا به امروز شناسایی شده اند. تعامل این انتقال دهنده های عصبی با مکان های گیرنده بالقوه آنها بسیار پیچیده است.  به همین دلیل است که درک نحوه عملکرد مغز بسیار چالش برانگیز است و چرا این یک حوزه کلیدی تحقیقاتی است، با رویکردهای جدید درمان شیمیایی، از جمله داروهای جدید ضد افسردگی، که همیشه برای کمک به درمان افسردگی بالینی در حال ظهور هستند.

داروهای ضد افسردگی همگی به نوعی با افزایش میزان انتقال دهنده عصبی فعال یا کاهش میزان انتقال دهنده عصبی پایین در بخش های کلیدی مغز عمل می کنند. داروهای ضد افسردگی مختلف به انتقال دهنده های عصبی مختلف اشاره می کنند تا گزینه های دارویی متنوعی را برای درمان افسردگی اساسی ارائه دهند. برخی از داروهای ضد افسردگی که معمولاً تجویز می شوند عبارتند از: مهارکننده های بازجذب سروتونین نوراپی نفرین (SNRI)، مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) و مهارکننده های موموآمین اکسیداز (MAOI).

داروهای مناسب برای درمان افسردگی را پیدا کنید

بسیاری از افرادی که شروع به مصرف داروی ضد افسردگی می کنند بهبودی کامل ندارند و ممکن است نیاز به تغییر در درمان داشته باشند. بعد از شش هفته باید شاهد بهبودی باشید. اگر داروی ضد افسردگی شما کار نمی کند، ممکن است پزشک نسخه شما را تغییر دهد یا مقدار مصرف شما را افزایش دهد، یا داروهای ضد افسردگی دیگری یا حتی انواع دیگر داروها را برای استفاده از آن تجویز کند. مصرف آن را همانطور که تجویز شده ادامه دهید، حتی اگر احساس بهبودی دارید.

کدام ضد افسردگی درست است؟

همانطور که قبلا به آن اشاره شد. داروهای ضد افسردگی که معمولاً تجویز می شوند، به ترتیب SSRI و SNRI شناخته می شوند و بر روی مواد شیمیایی مغز سروتونین و نوراپی نفرین تأثیر می گذارند. پزشک هنگام تجویز داروهای ضد افسردگی، عوارض جانبی، ایمنی، تحمل و سابقه افسردگی را در نظر می گیرد. ممکن است دچار عوارض جانبی خفیف تا شدید مانند خشکی دهان، حالت تهوع، بی خوابی، مشکلات جنسی، تغییر فشار خون یا افکار خودکشی از داروهای ضد افسردگی شوید. بعضی اوقات عوارض از بین می روند. در صورت ادامه عوارض جانبی شدید، با پزشک خود در مورد تغییر دارو صحبت کنید.

سایر روش های درمان افسردگی

اگر چندین دوره از داروهای ضد افسردگی مختلف استفاده کرده اید و رضایت لازم را ندارید. شما و پزشکتان ممکن است سایر درمان های پزشکی را که می توانند به افسردگی مقاوم در برابر درمان کمک کنند، در نظر بگیرید. نوع درمان های فراوانی برای افسردگی وجود دارند به عنوان مثال درمان الکتروشوک از جریان های الکتریکی کوچک برای ایجاد تشنج مختصر در مغز استفاده می کند. تحریک مغناطیسی Transcranial (نشان داده شده) برای بهبود روحیه، پالس های مغناطیسی را به مغز می فرستد.

مشاوره روحانی و معنوی

اطمینان حاصل کنید که از حمایت کافی از خانواده و دوستان خود برخوردار هستید تا بتوانید با افسردگی خود کنار بیایید. بسیاری از افراد از عضویت در یک جامعه معنوی آرامش می یابند. اگر مذهبی هستید، با مشاور مذهبی خود صحبت کنید. این افراد غالباً شما و جامعه را به خوبی می شناسند. و آنها می توانند به شما در بیان مواردی که برای شما مهم هستند کمک کنند. آنها همچنین به شما کمک می کنند نقش خود را در جامعه درک کنید.

داوطلب یک احساس ارزشمند شوید

افسردگی از انزوا تغذیه می کند. وقتی خود را از اجتماع جدا می کنید ، احساس بی ارزشی شما قویتر می شود.این امر داوطلب کردن یک پادزهر کامل است.داشتن یک احساس ارزشمند شما را وادار به انجام کاری می کند که تمرکز شما را به بیرون از خود معطوف کند. در عین حال باعث می شود که نسبت به آنچه که هستید احساس خوبی داشته باشید. چیزی را پیدا کنید که برای آن ارزش قائل هستید و سپس پیشنهاد کمک کنید.

اجازه دهید خانواده شما را در درمان افسردگی یاری کنند

افسردگی برای شما و خانواده شما سخت است. اما به یاد داشته باشید، اگر به خانواده خود اجازه ندهید نمی توانند به شما کمک کنند. اگر احساسات خود را به اشتراک بگذارید، شکافی بین خود و کسانی که دوستشان دارید ایجاد نخواهید کرد. به آنها اجازه دهید هر زمان می توانند به شما کمک کنند. به خانواده خود اطلاع دهید که آنها در زندگی شما مهم هستند.

برای بهتر شدن خود برنامه ریزی کنید

شما همیشه کارهایی انجام نمی دهید که شما را خوشحال کند. اما برنامه ریزی فعالیت های لذت بخش برای هر روز می تواند به درمان شما کمک کند. هر روز بعد از ظهر، لیستی از آنچه می خواهید روز بعد برای خود انجام دهید را یادداشت کنید. سپس کاری را که باید برای دیگران انجام دهید اضافه کنید. در پایان هر روز برنامه خود را مرور کنید. احساساتی که در انجام آنها داشتید چه حسی داشت؟

ورزش، یک داروی طبیعی برای درمان افسردگی

ممکن است احساس نیاز به ورزش نکنید. اما ورزش در کاهش افسردگی موثر است. واکنش فیزیکی بدن شما به ورزش در واقع خلق و خوی شما را بهبود می بخشد. به این دلیل که ورزش باعث ترشح اندورفین می شود. این مواد شیمیایی باعث ایجاد احساس مثبت می شوند. مهم نیست که چه نوع ورزشی انجام می دهید. فقط چیزی را پیدا کنید که از آن لذت می برید و شروع به حرکت کنید.

پشتیبانی از افراد دیگری که شما را می فهمند

یک گروه پشتیبانی از افرادی تشکیل شده است که می دانند افسردگی چه حسی دارد. این کمک می کند تا دیگران نیز بفهمند چه احساسی دارید. حتی مهم تر، آنها می توانند تکنیک های مقابله را از تجربه خود به اشتراک بگذارند. به علاوه شما این فرصت را دارید که موفقیت های خود را با آنها به اشتراک بگذارید. از پزشک خود بخواهید تا به شما کمک کند یک گروه پشتیبانی را در منطقه خود پیدا کنید.

منبع: ترجمه شده از سایت وب ام دی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

در خبرنامه ما عضو شوید.

آخرین مطالب و آموزش ها رو سریعتر از بقیه در ایمیلتان دریافت کنید.