تندرستی و سلامتی

جراحی رینوپلاستی

مقدمه:

جراحی رینوپلاستی عملی برای تغییر اندازه یا شکل بینی است. اغلب به آن عمل بینی می گویند. ممکن است جراحی بینی را انجام دهید زیرا از ظاهر بینی خود خوشتان نمی آید یا می خواهید شکل آن را پس از آسیب اصلاح کنید.

در مورد جراحی رینوپلاستی

ممکن است بخواهید جراحی رینوپلاستی را برای اصلاحات زیر انجام دهید:

اندازه بینی خود را تغییر دهید

شکل بینی از جمله سوراخ های بینی خود را تغییر دهید

زاویه بین بینی و لب بالا را تغییر دهید

راه های هوایی بینی خود را باز کنید تا راحت تر نفس بکشید

بینی خود را بعد از خم شدن یا شکستن آن در اثر جراحت یا تصادف درست کنید

جراحی بینی برای کوچکتر کردن بینی شما را رینوپلاستی کاهشی می گویند. جراحی بینی برای بزرگ‌تر کردن بینی را افزایشی می‌گویند.

اگر به دلایل زیبایی (برای تغییر ظاهر بینی) می خواهید عمل جراحی را انجام دهید، بهتر است حداقل تا ۱۷ سالگی خود دست نگه دارید. این زمانی است که بینی شما لازم دارد تا رشد و تکامل خود را کامل کند و آماده جراح بینی شود. رشد بینی هر فردی متفاوت است، بنابراین مهم است که این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

دریافت مشاوره جراحی رینوپلاستی

مهم است که در تصمیم گیری برای انجام هر گونه جراحی زیبایی عجله نکنید. مطمئن شوید که بهترین جراح بینی در تهران را انتخاب کنید که به عنوان متخصص در متخصص در رشته خود شناخته شده باشد. جراح ممکن است یک جراح گوش، حلق و بینی، یک جراح پلاستیک یا یک جراح فک و صورت باشند.

انتخاب بهترین جراح بینی در تهران ممکن است سخت باشد. اما پیشنهاد میکنیم سری به سایت دکتر حمیدرضا راستی بزنید ایشان یکی از جراحان خبره در زمینه جراحی بینی می باشند.

دریافت مشاوره جراحی رینوپلاستی

در مورد جراح خود تحقیق کنید

برای اطلاع از تجربه جراح خود وقت بگذارید  بپرسید که چند عمل جراحی انجام داده اند و چند بار جراحی را انجام می دهند. نمونه کار های قبل و بعد جراحی را ببینید.

بدانید چه انتظاری از جراحی رینوپلاستی دارید

قبل از عمل، بسیار مهم است که در مورد آنچه که امیدوارید به دست آورید و آن ظاهری که دوست دارید داشته باشید، فکر کنید. حتما قبل از اقدام به جراحی شما با پزشک خود ملاقاتی خواهید داشت. در جلسه مشاوره تمام سوالات خود را بپرسید.

جراح شما بررسی خواهد کرد که جراحی رینوپلاستی برای شما مناسب است. آنها سن، سابقه پزشکی و سلامت فیزیکی و عاطفی فعلی شما را در نظر می گیرند.

در اولین مشاوره خود، آنچه را که فکر می کنید با بینی شما مشکل دارد و همچنین هر چیزی که دوست دارید تغییر کند را به پزشک توضیح دهید. به جراح خود بگویید که می‌خواهید بعد از عمل چگونه شوید. جراح در مورد آنچه که برای شما قابل دستیابی است و اهمیت تلاش برای مطابقت دادن انتظارات شما با آنچه می توان انجام داد، واضح خواهد بود.

هزینه جراحی رینوپلاستی

هزینه جراحی رینوپلاستی معمولاً شامل موارد زیر می شود:

هزینه های بیمارستان

هزینه جراح و متخصص بیهوشی

هزینه اتاق عمل

دستمزد جراح

هزینه ها از جراح به جراح و از کلینیک به کلینیک دیگر متفاوت است. حتما تمامی هزینه ها را در جلسه مشاوره خود بپرسید.

حتما مراقب انتخاب بهترین جراح بینی گوشتی در تهران باشید. این بینی ها حساسیت بیشتری در جراحی دارند و پزشک باید خبره و با تجربه باشد تا بتواند به خوبی جراحی شما را انجام دهد.

آماده سازی برای جراحی رینوپلاستی

جراح بینی شما را معاینه می کند و شکل و اندازه آن را قبل از عمل اندازه گیری می کند. آنها به شما می گویند که چگونه بینی شما ممکن است بعد از جراحی تغییر کند. جراح شما توضیح خواهد داد که چگونه برای عمل خود آماده شوید. اگر سیگار می کشید، مهم است که سعی کنید حداقل چهار هفته قبل از جراحی خود را ترک کنید.

سیگار کشیدن خطر ابتلا به عفونت ها را افزایش می دهد که می تواند روند بهبودی شما را کند کند. اگر سرفه، سرماخوردگی یا گلودرد دارید، بهتر است عمل خود را به تعویق بیندازید. اینها همچنین ممکن است احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهند. اگر در مورد چیزی مطمئن نیستید، از جراح خود راهنمایی بخواهید.

جراحی رینوپلاستی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، بنابراین شما در طول جراحی در خواب خواهید بود. از شب قبل از جراحی چیزی نخورید.

در هنگام جراحی رینوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

یک جراحی رینوپلاستی بین ۹۰ دقیقه تا سه ساعت طول می کشد. اگر در حال انجام جراحی زیبایی بینی هستید، جراح بینی شما را کوچکتر می کند. آنها مقداری از استخوان و غضروف را برمی دارند یا دوباره مرتب می کنند تا شکل بینی شما را تغییر دهند.
اگر جراحی ترمیمی یا افزایشی انجام می دهید، جراح بینی شما را بزرگتر می کند. آنها ممکن است نیاز به استفاده از استخوان یا غضروف اضافی برای ساختن بینی شما داشته باشند. ممکن است استخوان و غضروف از بینی، دنده یا گوش شما گرفته شود.

در هنگام جراحی رینوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

در طول جراحی، پزشک ممکن است از موارد زیر استفاده کند:

جراحی رینوپلاستی بسته
جراحی رینوپلاستی باز

جراحی رینوپلاستی بسته

اگر جراحی بینی بسته داشته باشید، جراح شما این جراحی را از داخل سوراخ های بینی شما انجام می دهد. پس از جراحی نباید هیچ جای زخمی را مشاهده کنید. جراح شما معمولا بریدگی های داخل بینی شما را با بخیه های  جذبی می بندد. نیازی به برداشتن این بخیه ها نخواهید داشت.

رینوپلاستی بسته زمان کمتری می برد و به طور کلی منجر به تورم کمتری نسبت به جراحی بینی باز می شود. بنابراین، شما باید سریعتر بهبود یابند. اما میزان تغییرات کمتری نیز خواهید داشت.

جراحی رینوپلاستی باز

اگر جراحی بینی باز انجام می دهید، جراح نوار پوست بین سوراخ های بینی شما را از بیرون برش می دهد. این نوار پوست کلوملا نام دارد. سپس پوست شما را برای انجام عمل بالا می آورند.

پس از جراحی، ممکن است بتوانید یک اسکار کوچک روی پوست بین سوراخ های بینی خود مشاهده کنید. اما این معمولا به سختی قابل دید است. اگر خارج از بینی خود بخیه ای دارید، جراح یا پرستار شما این بخیه ها را حدود یک هفته پس از عمل شما می کشد. هر تورمی می تواند ماه ها طول بکشد تا به طور کامل برطرف شود، به خصوص اگر نوک بینی شما دارای تورم باشد.

رینوپلاستی باز به ویژه در صورتی مفید است که جراحی نیاز به تغییر شکل نوک بینی شما داشته باشد. این مورد در بینی های گوشتی و استخوانی دیده می شود و نیاز به بهترین جراح بینی استخوانی در تهران دارد.

بعد از جراحی رینوپلاستی

تا زمانی که اثر بیهوشی عمومی از بین برود، باید استراحت کنید.

ممکن است کمی درد داشته باشید. در صورت نیاز به شما مسکن پیشنهاد می شود. بینی شما مسدود می شود و برای یک هفته الی دو هفته حس گرفتگی خواهید داشت. برای یک یا دو هفته اول باید از طریق دهان نفس بکشید.

ممکن است برای یک روز در هر سوراخ بینی پانسمان (پک) داشته باشید. همچنین ممکن است برای حدود یک هفته آتل هایی روی بینی خود داشته باشید تا استخوان ها در جای خود باقی بمانند.

ممکن است بتوانید در همان روز به خانه بروید یا ممکن است لازم باشد یک یا دو شب در بیمارستان بمانید. وقتی برای رفتن به خانه آماده شدید، از کسی بخواهید که شما را به آنجا برساند و سپس یک روز یا بیشتر با شما بماند.

وقتی به خانه می روید، پرستار شما در مورد مراقبت از بینی خود توصیه هایی به شما می کند و همچنین ویزیت بعدی را به شما می گوید.

بهبودی بعد از جراحی رینوپلاستی

ممکن است بعد از جراحی رینوپلاستی بینی شما کمی سفت و دردناک شود و ممکن است مقداری کبودی (مخصوصاً در اطراف چشم) داشته باشید. اگر به مسکن درد نیاز دارید، می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

سرعت بخشیدن به بهبودی شما

کارهایی وجود دارد که می توانید برای تسریع بهبودی انجام دهید.

سر خود را تا حد امکان بالا نگه دارید – هنگام خواب از یک یا دو بالش اضافی استفاده کنید.

سعی کنید کاری که جریان خون را در صورت شما افزایش می دهد انجام ندهید – حمام آب گرم یا بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید.

در هفته اول بعد از عمل بینی خود را فین نکنید – فقط آن را به آرامی پاک کنید.

سعی کنید از طریق بینی عطسه نکنید – سعی کنید از طریق دهان باز عطسه کنید یا به جای آن با سرفه بیرون بیاورید.

تا زمانی که برای برداشتن آتل به جراح مراجعه نکنید، هیچ پوسته ای را در سوراخ های بینی خود برندارید.

تا زمان بهبودی از مکان های گرد و غبار یا دود آلود دوری کنید.

از جراح خود بپرسید که چه زمانی می توانید بعد از جراحی بینی از عینک خود استفاده کنید.

اگر تورم، قرمزی یا درد در بینی شما بدتر شد یا اگر درجه تب بالا داشتید، با پزشک یا جراح خود تماس بگیرید.

از سرگیری فعالیت ها

بهبودی هر فردی پس از جراحی متفاوت است. از جراح خود بپرسید که چه زمانی می توانید به فعالیت های معمول خود بازگردید.

به مدت چهار تا شش هفته هیچ ورزش شدید یا ورزش های تماسی مانند راگبی یا فوتبال انجام ندهید.

احتمالاً بعد از سه تا پنج روز می توانید پیاده روی خوبی داشته باشید و بعد از حدود سه هفته به شنا بروید.

حداقل تا دو هفته رابطه جنسی نداشته باشید.

ممکن است لازم باشد چند هفته از کار خود مرخصی بگیرید. اما برخی افراد زودتر از این به سر کار برمی گردند.

بهتر است حداقل دو هفته  تا پرواز های هوایی صبر کنید.

تا زمانی که احساس بهبودی کامل نکردید رانندگی نکنید .

عوارض جانبی جراحی رینوپلاستی

عوارض جانبی، عوارض ناخواسته اما عمدتاً موقتی هستند که بسیاری از افراد پس از انجام یک عمل دچار می‌شوند. عوارض جانبی جراحی رینوپلاستی عبارتند از:

درد، تورم و کبودی (به ویژه در اطراف چشم) برای یک یا دو هفته

مشکل در تنفس از طریق بینی – با کاهش تورم، این وضعیت بهتر می شود

خونریزی خفیف بینی برای یک یا دو روز

حساسیت به آفتاب – کرم ضدآفتاب قوی مخصوصاً روی بینی خود استفاده کنید و حداقل شش ماه پس از عمل از کلاه استفاده کنید.

عوارض جراحی رینوپلاستی

عوارض مشکلاتی هستند که در حین یا بعد از عمل رخ می دهند. هر جراحی خطراتی دارد. خطرات برای هر فردی متفاوت است.

عوارض احتمالی جراحی تغییر شکل بینی عبارتند از:

مشکل در تنفس – این می تواند تا سه ماه ادامه یابد، اما می تواند دائمی باشد.

سفتی و بی حسی – این می تواند چند ماه طول بکشد اما گاهی اوقات می تواند دائمی باشد

 عفونت

خونریزی بینی – ممکن است مدت کوتاهی پس از عمل شما یا بعد از آن، پس از یک هفته یا بیشتر اتفاق بیفتد

آسیب به دیواره غضروف بین سوراخ های بینی شما (سپتوم)

تغییر در حس بویایی یا چشایی شما

اسکارها – این اسکارها قرمز، سپس بنفش و سپس به تدریج محو می شوند، اما گاهی اوقات جراح شما ممکن است عمل جراحی را توصیه کند تا کمتر قابل توجه باشد.

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بینی شما کاملاً به شکل جدید خود برسد. ممکن است بعد از عمل از ظاهر خود کاملاً راضی نباشید.

امیدواریم همه چیز در مورد جراحی رینوپلاستی را به شما توضیح داده باشیم. اگر همچنان سوالی دارید پیشنهاد می کنیم به سایت دکتر حمیدرضا راستی سری بزنید.

دکمه بازگشت به بالا

در خبرنامه ما عضو شوید.

آخرین مطالب و آموزش ها رو سریعتر از بقیه در ایمیلتان دریافت کنید.