تندرستی و سلامتی

نوجوانان و فشار همسالان

بیا. همه دارند این کار را می کنند. “تو چرا این کار را انجام نمی دهی؟” مشکلی داری؟ تقریباً انتظار می رود که در طول سالهای نوجوانی خود، مرتباً فشار دیگر نوجوانان و همسالان را تجربه کنید.

شما به میهمانی دعوت شده اید که می دانید در آن الکل یا مواد مخدر وجود دارد. دوستی تصمیم می گیرد کلاس را قطع کند. شخصی به شما یک سیگار پیشنهاد می دهد. چگونه پاسخ می دهید؟ آیا وسوسه می شوید؟ از نمونه های آنها پیروی می کنید؟ یا می توانید در سیستم اعتقادی خود محکم بایستید؟

نوجوانان چگونه ادامه می دهند؟

در برهه ای از زمان، همه تمایل دارند که در یک گروه قرار بگیرند. اگر به ورزش علاقه دارید اغلب دوستان شما عاشق ورزش هستند. بهتر بگویم اگر به موسیقی علاقه دارید، وقت خود را با اشخاصی می گذرانید که از موسیقی لذت می برند. شما جزو گروهی هستید که کار مورد علاقه شما را انجام می دهند. و وقتی در آن عضو هستید احساس امنیت می کنید. این گروه هویت شما را مشخص می کند.

اما اگر افراد در “گروه شما” شروع به انجام کارهایی نادرست، آسیب رسان یا حتی غیرقانونی کنند چه می کنید؟ و اگر همین افراد دوست شما باشند چه می کنید؟

این همان چیزی است که ما از آن به عنوان فشار همسالان یاد می کنیم – فشار برای انطباق با رفتارها، نگرش ها و عادات شخصی- در بسیاری از موارد، خطرات جدی وجود دارد. بیایید برخی از موقعیت های معمول را بررسی کنیم. به این فکر کنید که در هر کدام چه کاری انجام می دهید:

“دوستانم جمعه شب در مورد این مهمانی در این انبار متروکه به من گفتند. من می دانم که در آن مشروبات الکلی دخیل خواهد بود، و کسی در آنجا قرار است مقداری مواد مخدر بیاورد. من نمی نوشم و مواد مخدر مصرف نمی کنم، اما نمی خواهم آنها فکر کنند من یک بازنده هستم.

پسر مسنی به مسجد می آید و کنار من و دوستم می نشیند و سیگار می کشد. او مدام سیگار را به من و دوستانم پیشنهاد می کند. هفته گذشته من متوجه شدم بهترین دوستم با او سیگار می کشد.

در همه این موارد، تصمیم شما در مورد چگونگی کنترل فشار همسالان می تواند عواقب زیادی داشته باشد:

اگر پلیس مهمانی را در انبار متوقف و شما را دستگیر کند چه می کنید؟ پدر و مادرتان وقتی پلیس با آنها تماس می گیرد چه واکنشی نشان می دهند؟ بازداشت چه تاثیری بر پذیرش دانشگاه یا اعتبار شما دارد؟

در مورد مثال دوم ، ناگفته نماند که سیگار کشیدن برای سلامتی شما مضر است، از جمله خطرات بیماری های ریوی ، بیماری های قلبی و سرطان . گرفتار شدن در سیگار بسیار آسان است.

ارزیابی خطرات فشار همسالان بر نوجوانان

همانطور که مشاهده می کنید، ممکن است با فشار همسالان متحمل خطرات جدی شوید. متأسفانه، بیشتر نوجوانان به دلیل روند منطقی تفکرشان مورد تحسین قرار نمی گیرند. بیشتر نوجوانان احساس آسیب پذیری نمی کنند، مانند “هیچ اتفاق بدی هرگز نمی تواند برای من بیفتد”. اما شما باید خطرات را بسنجید – پیشاپیش قبل از اینکه وسوسه شوید و مردم را دنبال کنید، این سوالات را در نظر بگیرید:

آیا این می تواند از نظر جسمی به من آسیب برساند؟

آیا این می تواند به شخص دیگری آسیب برساند؟

آیا این خلاف قانون است؟

آیا می توانم به زندان بروم؟

تأثیرات طولانی مدت اقدامات من بر سلامتی من چیست؟ تحصیلات من؟ روابط خانوادگی من ؟

حالا بیایید سبک شویم. همچنین می توانید از فشار همسالان به نفع خود استفاده کنید. آن را به عنوان فشار هم رقیب “رقابتی” در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، اگر در ورزش فعال هستید، احتمالاً هم تیمی ها شما را تحت فشار قرار می دهند تا بهترین باشید. اگر در تیم پیست باشید، با سریعترین دونده هماهنگ می شوید، زیرا می دانید که این باعث پیشرفت شما می شود. اگر در تلاش برای کسب نمرات خوب هستید، نمرات خود را با امتیازات بالای لیست مقایسه می کنید. اگر در گروه هستید و موزیسین هایی بهتر از شما هستند، تحت فشار قرار گرفته اید و تلاش می کنید بهترین موسیقی دان باشید.

انتخاب باشماست!

در هر برهه ای، هر شخص باید به تنهایی بایستد، حتی اگر توسط دوستان و سایر همسالان وسوسه شود. شما می دانید چه چیزی درست است. شما می دانید چه مشکلی وجود دارد. و فقط شما می توانید تصمیم بگیرید که کدام مسیر را طی کنید.

اکنون فرصت این است که به خود ایمان بیاورید. و در صورت نیاز، گاهی اوقات تنها باشید. وقتی با خواسته های گروهی روبرو شدید، پیش از موعد خطرات را ارزیابی کنید. اگر از انجام کاری راحت نیستید، از قبول دعوت با پاسخ نه، متشکرم نترسید.

یادگیری اینکه در مقابل دیگران بایستیم و به عواقب عملکرد خود دقت داشته باشیم، گامی مهم در رسیدن به بلوغ فکری می باشد.

منابع

ترجمه شده از سایت وب ام دی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

در خبرنامه ما عضو شوید.

آخرین مطالب و آموزش ها رو سریعتر از بقیه در ایمیلتان دریافت کنید.