آرایشی

دانستنی و تاریخچه سایه چشم

سایه چشم یک محصول آرایشی است که روی پلک ها و زیر ابروها قرار می گیرد. این کار برای برجسته کردن چشمها استفاده می شود و با عمق و ابعاد دادن به چشم ها جذابیت صورت را چندین برابر می کند. در طول تاریخ بسیاری از تمدن ها از سایه چشم به عنوان بخش مهمی از مد و آیین خود استفاده کرده اند و انواع بی شماری از رنگ ها و بافت سایه چشم را ایجاد کردند.

از آنجا که سایه چشم می تواند به سرعت و به طور کامل ظاهر چهره را کاملا تغییر دهد، بازیگران صحنه و فیلم از این محصول آرایشی برای شکل دادن به نقش های برجسته صورت خود استفاده می کنند.

اولین استفاده سایه چشم به ۱۲ هزار سال پیش در مصر باستان باز می گردد، مصری ها از ماده مشهوری به نام سرمه (ساخته شده از سرب ، مس اکسیده ، اوچر ، خاکستر ، مالاکیت ، آنتیموان خرد شده ، بادام سوخته و سنگ معدن کریسوکلا) استفاده می کردند.

بنظر می رسد آنها این ماده را فقط به عنوان وسیله ای برای بهبود ظاهر خود استفاده نمی کردند و به عنوان یک داروی درمانی که باعث کاهش عفونت و خیرگی می شود توسط مصریان مورد استفاده قرار می گرفت.

همچنین لازم به ذکر است، که سایه چشم و بسیاری دیگر از محصولات آرایشی مصری بخشی از مراسم مذهبی و زندگی مذهبی روزمره بود. اما محصولات سایه چشم پس از ورود به یونان و روم اهمیت مذهبی خود را از دست دادند و فقط به عنوان ابزاری برای زیباتر شدن اشخاص مورد استفاده قرار گرفتند.

سایه چشم های لوکس و گران قیمت ابتدایی به پادشاهی های دور مانند بابل و هند نسبت داده می شوند اما مشخص است این نوع محصولات آرایشی برای کل مردم در دسترس نبوده و فقط زنان و مردان طبقه بالا بودجه لازم را برای استفاده از آنها داشتند.

با گذر زمان رومی ها نسخه های خاص خود از سایه چشم را با دستور العمل هایی شامل گیاهان، مواد معدنی خرد شده ، گل های خشک، منابع حیوانی و رنگ های متبلور گیاهان ایجاد کردند.

اما نسخه مدرن سایه چشم در اوایل قرن ۲۰ ، در طول انقلاب مد ۱۹۲۰ ، متولد شد. سپس ، شیمیدان ها نیز پس از مدتی راهی برای استفاده از مواد معدنی در بین محصولات سایه چشم پیدا کردند.از آن زمان به بعد ، سایه چشم به بخشی مهم از مد جهانی تبدیل شد، گاهی اوقات بسیار محبوب می شود و گاهی از روند مد عقب می ماند و این عقب ماندن ها زنان را قادر می سازد تا از ظاهر طبیعی بیشتری استفاده کنند.

Translated from the site

“historyofcosmetics.net “

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

در خبرنامه ما عضو شوید.

آخرین مطالب و آموزش ها رو سریعتر از بقیه در ایمیلتان دریافت کنید.