آرایشی

تاریخچه کوتاهی از رژ لب

در میان تمام محصولات آرایشی و بهداشتی که از طلوع زمان ایجاد شده اند، رژ لب برای رسیدن به وضعیت فعلی خود بیشترین دردسرها را پشت سر گذاشته است. امروزه از رژلب ها و براق کننده های لب از هر رنگ و نوع به طور منظم در کل دنیا استفاده می شود، اما همیشه اینطور نبود. رژ لب ها به دلیل تأثیر قدرتمندی که در ظاهر ما داشتند و توانایی اغوای آن، مورد توجه بسیاری از سازندگان مد قرار گرفتند که سعی در استفاده هر چه بهتر از آن را داشتند.

از قرون وسطی و تاریکی اروپا،رژ لب ها و هر نوع مواد آرایشی که به شدت نگاه ما را تغییر می دهد، از نظر جامعه پزشکی عمومی ناسالم تلقی می شد و حتی در برخی موارد در اروپا استفاده از این نوع مواد آرایشی غیر مذهبی بود. اما در مورد تمدن های آسیا و خاورمیانه نمی توان همین حرف را زد.

تمام پیشرفت های مهم رژ لب در زمانی رخ داد که اروپا در رکود طولانی مدت ۱۰۰۰ ساله بود. در آسیا و خاورمیانه، شیمیدان به طور خستگی ناپذیری در یافتن دستورالعمل های جدید برای محصولات آرایشی مختلف که شکل و ظاهر کل تمدن ها را تغییری داد ، تلاش می کردند و اثرات این تلاش را می توان در چین یافت. ژاپن و بسیاری دیگر از کشورهای آسیایی، مناطقی بودند که حتی امروزه نیز بیشترین اسفاده از رژ لب و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی را داشتند.

اما قبل از اینکه ببینیم چگونه رژ لب توانست اینقدر محبوب شود ، بیایید بررسی کنیم که اولین بار در کجا استفاده شده اند. حتی اگر برخی از اثبات ها وجود دارد که تمدن های مختلف باستان از ابزار مصنوعی برای بهبود وضعیت بدن خود حتی ۱۲ هزار سال پیش استفاده می کرده اند، رژ لب های دست ساز از جمله لوازم آرایشی هستند که مستقیماً از منابع طبیعی (آب میوه ها یا گیاهان) ایجاد نمی شوند، رژها ۵ هزار سال پیش در بین النهرین (عراق فعلی) ایجاد شده اند در آنجا زنان تکه هایی از گوهرهای گرانبها و نیمه قیمتی را خرد کرده با دقت بر روی لب ها و پلک های خود قرار می دادند.

می توان گفت حتی پس از ۱۵۰۰ سال بعد از کلئوپاترا ، محصولات آرایشی و به ویژه رژ لب تقریباً در اروپا وجود نداشت. اقتصاد بد، جنگ ها، عدم دانش و پیشرفت مد و انزوا پس از مدت های طولانی کم رنگ شد و در دوره رنسانس (انقلاب روشن فکری و نوزایی) تقریبا پایان یافت.

محبوبیت واقعی رژ لب سرانجام فقط در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ اتفاق افتاد که انقلاب صنعتی با ظهور فیلم و عکس باعث سقوط مد ویکتوریا شد. از دهه ۱۹۲۰ تاکنون رژ لب و انواع دیگر لوازم آرایشی توانستند در سراسر جهان پخش شوند و به اوج کارایی و پیشرفت خود برسند.

Translated from the site

“historyofcosmetics.net “

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خبرنامه ما عضو شوید.

آخرین مطالب و آموزش ها رو سریعتر از بقیه در ایمیلتان دریافت کنید.