آرایشی

دانستنی ها و تاریخچه خط چشم

چشم قسمتی از صورت ما است که به تغییرات آرایشی بسیار حساس است. حتی کوچکترین تغییر یا رنگ یا شکل نیز می تواند ظاهر ما را به طرز چشمگیری دگرگون کند و اعتماد به نفس ما را افزایش دهد. به همین دلیل است که هم شیمی دانان باستان و مدرن و متخصصان آرایشی و بهداشتی به طور یکسان سعی کردند دریابند که ساده ترین راه برای دستیابی به این هدف چیست. همانند بسیاری دیگر از محصولات آرایشی، نمونه های اولیه خط چشم را می توان در بین النهرین و مصر باستان یافت جایی که این سبک و مد به چهار گوشه جهان گسترش یافته و به بخشی مهم از مجموعه لوازم آرایشی دخترانه مدرن تبدیل شده است.

تقریبا ۱۰ هزار سال قبل از میلاد خط چشم برای اولین بار در مصر باستان و بین النهرین مورد استفاده قرار گرفت در آنجا، مردان و زنان مرفه از خط چشم استفاده می کنند تا چشم های خود را بهتر مشخص کنند همچنین از آنها در برابر چین و چروک هایی که پس از قرار گرفتن در معرض مداوم باد، آفتاب و گرما ایجاد می شود ، محافظت کنند.

روند استفاده از خط چشم تا زمان سقوط مصر به دست امپراتوری روم در انحصار مصر باقی بود. خط چشم مانند هر محصول آرایشی دیگر در آنجا، نه تنها بعنوان لوازم جانبی مد، بلکه پیوندی با دین و خدایان مصری ها داشت. با گذشت هزاره ها و تغییر معماری مد خط چشم همچنان ثابت ماند و این ثابت کرد که مردم مصر دین خود را با فداکاری برای هزاران سال نسل به نسل ادامه داده اند.

اما خط چشم پس از ورود به اروپا تا سال های ۱۹۲۰ هنوز آرایشی محبوب محسوب نمی شد و پس از شکست مد دوران ویکتوریا توسط باله، بازیگران صحنه هالیوود، ماهانه اختراعات جدیدی از انواع لوازم آرایشی رونمایی شد و جمعیت زنان آماده و مایل به امتحان هر کاری بودند که باعث شود آنها مانند بازیگران محبوب هالیوود به نظر برسند. لحظه آغاز دقیق محبوبیت یافتن خط چشم پس از کشف خیره کننده باستان شناسان انگلیسی (هاوارد کارتر و جورج هربرت) آنها در اعماق اهرام بزرگ مصر باستان، از مقبره توتانخامون بود. کشف تمام ثروت و وسایل هنری توتانخامون بصورت دست نخورده، پوششی جهانی بود که خط چشم مصر باستان را دوباره به غرب معرفی کرد، جایی که بلافاصله مورد پذیرش قرار گرفت.

پس از استفاده از خط چشم ​​​​بین سالهای ۱۹۲۰ و ۱۹۶۰ چندین نوع مد جدید به وجود آمد که از خط چشم به روشهای جدیدی استفاده می کردند. مد پانک و گوتیک به تأثیر چشمگیر چشم متکی بودند و خط چشم، سایه چشم و ریمل مژه و ابرو از جمله محصولات آرایشی مورد استفاده آنها بودند. در اواخر قرن بیستم، خرده فرهنگEmoخط چشم را حتی در مردان نیز رواج داد.

از زمانی که خط چشم به شکل مدرن ظاهر شد، در بین زنان به اوج محبوبیت رسید و تا اکنون از رایج ترین روش های آرایشی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

در خبرنامه ما عضو شوید.

آخرین مطالب و آموزش ها رو سریعتر از بقیه در ایمیلتان دریافت کنید.