آرایش مو و ابرو

راهنمای نهایی خرید ژل مو

مقدمه:

آراستگی و حالت موها نقش زیادی در نمایش جلوه زیبایی فرد دارد. یکی از ابزارهای مهم آرایشی، ژل مو است. این محصول آرایشی – بهداشتی برای آقایان از درجه اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا معمولاً آقایان موهای کوتاهی دارند.

حالت‌دهی و مدل موی متناسب با مراسم به‌منظور زیبایی و درخشندگی بیشتر، فرد را جذاب‌تر و خاص‌تر نشان می‌دهد. اما ژل مو چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا همه ژل موهای موجود در بازار عملکرد یکسانی دارند؟ تفاوت ژل مو و واکس مو در چیست؟ آیا ژل مو برای موها ضرری ندارد؟ اگر شما هم می‌خواهید پاسخ این پرسش‌ها را بدانید تا پایان مقاله همراه ما باشید.

ژل مو  چیست؟

ژل مو یکی از محصولات آرایشی است که برای شکل‌دهی و حالت دادن به موها کاربرد دارد. با این محصول آرایشی می‌توان موهای خشک یا تر را برای مدت طولانی در حالت موردنظر خود پایدار نگه داشت. نژاد ایرانی دارای موهای مشکی رنگ است. عملکرد ژل مو روی این نوع موها بسیار فوق‌العاده است.

از نظر ساختار شیمیایی، ژل مو از ترکیبات پلیمری تشکیل شده است. اتصالات پلیمرها به یکدیگر موجب چسباندن تارهای مو به یکدیگر شده و حجم موها را افزایش می‌دهند. ژل مو وقتی روی ساقه مو می‌نشیند، حلال آن در واکنش با هوای محیط تبخیر می‌شود و لایه نازکی از ترکیبات پلیمری روی سطح موها را پوشش می‌دهد. در ادامه فرایند موها انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند و به یکدیگر متصل شده و حالت دلخواه را می‌توان روی آنها اعمال کرد. ناگفته نماند ترکیب به‌کاررفته در برخی ژل موها با نمونه‌های معمولی کاملاً متفاوت است. این نوع ژل موها محلول روغن در آب بوده و نه‌تنها انعطاف‌پذیری موها را نمی‌گیرند بلکه آنها را نرم و درخشان می‌کنند. این نوع ژل‌ها از نظر شیمیایی، اتصال موها را به دو شکل برای شما فراهم می‌آورند.

اتصال پهلوبه‌پهلو یا جانبی که در آن تارهای مو اصطلاحاً جوش خطی خورده‌اند و نوع دوم اتصال متقاطع یا نقطه‌ای که تارهای مو همدیگر را در یک نقطه همدیگر را قطع می‌کنند و به آن جوش نقطه‌ای می‌گویند.

کاربرد ژل مو چیست؟

ژل مو یکی از ابزارهای حالت‌دهی موهاست. استفاده از این محصول آرایشی – بهداشتی هیچ‌گونه محدودیتی از نظر جنسیتی ندارد. خانم‌ها و آقایان می‌توانند از آن برای حالت دادن به موهای خود استفاده کنند.

ژل مو، موهای ژولیده و فر را مرتب و آنها را براق و زیبا می‌کند و موهای لَخت و بسیار نرم را به حالت دلخواه فرد نگه می‌دارد. در ترکیبات ژل مو، الکل به‌کاررفته است که باعث می‌شود بلافاصله بعد از قرارگرفتن روی موها و تماس با محیط خشک شده و در سریع‌ترین زمان ممکن شما را به هدف خود در حالت‌دهی موها می‌رساند.

نحوه استفاده از ژل مو

ابتدا باید موهای خود را به‌خوبی بشویید و هرگونه آلودگی و چربی و حتی مواد آرایشی باقیمانده از قبل را از روی موهای خود تا از اثرگذاری فوری ژل مو بهره ببرید. موهای خود را خشک کرده و شانه بکشید.

مقداری از ژل مو را روی کف دست خود بریزید یا با نوک انگشتان از ظرف محتوی محصول بردارید. کف دست‌های خود را به هم بمالید و ژل را در مسیر و ساختار رشد موهای خود حرکت دهید. در صورت نیاز می‌توانید از سشوار برای تثبیت ژل روی موهای خود کمک بگیرید. در غیر این صورت ماندگاری طولانی محصول بدون استفاده از سشوار نیز امکانپذیر است.

انواع ژل مو  از نظر ساختار شیمیایی

ژل موهای موجود در بازار از نظر ترکیب شیمیایی به دو نوع تقسیم می‌شوند:

ژل مو روغنی یا میکروژل Micro gels: در میکروژل‌ها قطرات بسیار ریز روغن در آب حل شده‌اند که به محصول ساختاری شفاف داده و از نظر شیمیایی ترکیبی حلال در آب است.  عمده مصرف این نوع ژل‌ها برای درخشان کردن، ایجاد براقی، بازکردن گره‌های مو و حالت دهندگی به موهاست.

ژل مو پلیمری True gels: ترکیب ژل پلیمری آب، عامل ژل کننده و پلیمر تثبیت‌کننده با چگالی و وزن مولکولی بالاست. در تماس این نوع ژل با موها، توسط آب و پلیمر روی ساقه موها پوشانندگی ایجاد می‌شود. سپس در مدت‌زمان کمی آب تبخیر شده و پلیمر ساختاری شفاف، سبک و قابل انعطاف به موها می‌دهد. همین ویژگی باعث کاهش گره موها و الکتریسیته ساکن آنها می‌شود.

فرق ژل مو و واکس مو:

پیشنهاد ایده‌آل ما برای موهای خوش حالت که فقط نیاز به درخشندگی و جلادادن هستند، واکس مو است. اگر موهایی با این ویژگی دارید، از این محصول برای حجیم کردن و کمی حالت دادن موهای خود غافل نشوید.

اما ژل مو در عین ایجاد درخشندگی و رطوبت دهی تا ساعت‌های طولانی موهای شما را سفت و محکم و  به حالت دلخواهتان نگه می‌دارد. خاصیت ژل مو در حالت‌دهی و پایدار نگه‌داشتن موها قوی تر از واکس مو است.

تفاوت ژل مو مردانه و ژل مو زنانه:

ژل مو از جمله محصولات آرایشی مشترک بین خانم‌ها و آقایان است. تکنولوژی ساخت و تولید هر دو محصول تفاوت چشمگیری با هم ندارد. به طور معمول در ژل مردانه و زنانه اسانس معطر و کمی ترکیبات مؤثر حالت‌دهی موها با هم متفاوت هستند. به دلیل اینکه اغلب ضخامت موی آقایان بیشتر از خانم‌هاست و به‌راحتی فرم و حالت نمی‌گیرند، پس برای حالت بخشی موها باید ترکیبات قدرتمندی در محصولات مخصوص آقایان به کار رود.

سایر مواد و ترکیبات موجود در ژل مردانه و زنانه، هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما این مسئله به معنی زیاده‌روی مصرف ژل مو توسط بانوان نیست بلکه باید حد اعتدال در مصرف هرگونه محصول آرایشی – بهداشتی رعایت کرد.

عوارض و معایب استفاده زیاده از  ژل مو:

ژل مو فقط برای حالت‌دهی روی ساقه موها مورداستفاده قرار می­گیرد. هیچ تماس مستقیمی با ریشه موها ندارد و در واقع به سطح سر آسیبی وارد نمی‌کند. صدمه دیدن و ریزش موها در صورتی رخ می‌دهد که این ژل به مدت طولانی روی موهای سر بماند و شسته نشود. ادامه این روند به‌مرور موجبات ایجاد شکنندگی، موخوره، ازدست‌دادن شفافیت و درخشندگی مو و حتی بروز دانه‌های ریز شوره مانند روی سر می‌شود.

از سویی دیگر مواد شیمیایی روی پوست سر باعث ایجاد حساسیت و آلرژی‌هایی همچون قرمزی، خارش و خشکی می‌شوند؛ بنابراین هنگام استفاده از ژل مو تاحدامکان از آغشته کردن ریشه و پوست سر به این ماده آرایشی جلوگیری کنید.

توجه داشته باشید ریزش مو پدیده‌ای ارثی و ژنتیکی است. آثار این عارضه از نوجوانی شروع می‌شود خصوصاً در آقایان با افزایش هورمون مردانه BHT بیشتر رخ می‌دهد.

نکات مهم هنگام استفاده از ژل مو:

در زیر نکاتی جهت استفاده از ژل مو خصوصاً برای مصرف روزانه آقایان آورده‌ایم:

  • در پایان روز، هر شب قبل از خواب موهایتان را خوب شسته و آثار ژل مو را از روی موهای خود محو کنید.
  • برای تغذیه موها بعد از استحمام و شستن موها، از انواع تقویت‌کننده‌ها و نرم‌کننده‌های مو استفاده کنید.
  • استفاده از سشوار برای خشک‌کردن یا تثبیت حالت موها را به حداقل برسانید. سشوار و هر وسیله حرارتی دیگر اگر به طور روزانه و مداوم به کار گرفته شود، به ریشه و ساقه موها آسیب وارد می‌کنند.
  • برای سالم ماندن ریشه موها و ازبین‌نرفتن فولیکول‌های مو، محصولات آرایشی مانند واکس مو، ژل مو، چسب مو و غیره را کمتر استفاده کنید.

هنگام خرید ژل مو به چه نکاتی توجه کنیم؟

همانند سایر محصولات آرایشی در تهیه ژل مو نیز باید معیارهایی برای خود در نظر بگیرید تا از تأثیر شگفت‌انگیز آن در زیبایی موهای خود لذت ببرید. فاکتورهای مهم و کلیدی در تهیه و خرید یک ژل مو خوب:

۱- نوع ژل مو

هدف شما از خرید ژل مو چیست؟ اگر تنها برای بازکردن موهای گره‌خورده و مجعد قصد خرید  ژل دارید، ژل مو روغنی بهترین گزینه است. اما اگر هدف درخشان کردن و ایجاد براقی و شفافیت موهاست، نمونه پلیمری را تهیه کنید.

۲- قدرت نگهدارندگی حالت موها

رایج‌ترین مورد مصرف ژل مو، حالت‌دهی و ماندگاری حالت موها به مدت طولانی است. حتماً هنگام خرید به این معیار مهم توجه ویژه داشته باشید. حفظ حالت موها در محصول آرایشی ژل مو با عدد بیان می‌شود. عدد ۱۰ بیانگر میزان استحکام و دوام طولانی‌مدت حالت موهاست. هر چه این عدد کمتر باشد، زمان نگهدارندگی حالت موها نیز کمتر است. عدد یا همان مقدار قدرت حفظ نگهدارنده ژل، روی جلد محتوی محصول درج می‌شود.

۳- کیفیت برند

متأسفانه سودجویان زیادی در بازار لوازم آرایشی  و بهداشتی وارد شده‌اند. سعی کنید برندهای معتبر و صاحب‌نام این حوزه را بشناسید. از مشاوران و کارشناسان خبره راهنمایی بخواهید. بهترین راهکار چت آنلاین با کارشناسان فروش همان برند است.

از دوستان، آرایشگرتان و کسانی که قبلاً از محصول موردنظر شما استفاده کرده‌اند، راهنمایی لازم را بگیرید. مزایا و معایب هر محصول و کیفیت آنها را با هم مقایسه کنید و تصمیم نهایی را با مشورت گرفتن اصولی و علمی بگیرید.

۴- تقویت موها

حتماً محصولی تهیه کنید که دارای انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی برای ریشه و ساقه موها باشد. زیرا ژل مو در درازمدت موها را تُنُک و نازک می‌کند. تهیه محصولی حاوی ویتامین‌های B5، E، A و دیگر مواد معدنی علاوه بر حالت دادن به موها، آنها تقویت کرده و از ریزش آنها جلوگیری می‌کند.

جمع‌بندی:

رسیدگی به موها باید به‌اندازه توجه به تیپ و مدل لباس  اهمیت داشته باشد. این موضوع به‌خصوص برای آقایان بسیار ضروری است. امروزه محصولات آرایشی زیادی برای زیباسازی و حالت‌دهی به موها تولید و به بازار عرضه شده‌اند.

ژل مو یکی از بهترین محصولات آرایشی حالت‌دهی مو است. انواع مختلف ژل مو در بازار وجود دارد. یک نوع ژل مو برای باز کردن گره‌های مو و نوع دیگر برای جلادادن و ایجاد براقی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تفاوتی نمی‌کند چه نوع ژل مو برای خودتان تهیه می‌کنید. اما از مغذی بودن آن جهت تقویت موهای خود مطمئن شوید تا علاوه بر زیبایی از قدرت خارق‌العاده محصول در تغذیه موهای خود نیز بهره‌مند شوید.

همچنین شما می توانید با کلیک بر روی متن اینجا به سایر محصولات در سایت ما دسترسی داشته باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

در خبرنامه ما عضو شوید.

آخرین مطالب و آموزش ها رو سریعتر از بقیه در ایمیلتان دریافت کنید.